Udostępnij:

Jak wiadomo, chińska gospodarka najprawdopodobniej w ciągu najbliższych kilkunastu lat stanie się największa na świecie. Już teraz szybko rośnie liczba polskich przedsiębiorców, którzy chcą zrobić interes na sprowadzaniu towarów z Państwa Środka. Wśród wielu rzeczy, na które trzeba przy tym zwrócić uwagę, są te związane z warunkami celnymi.

Jak dopuścić sprowadzony towar do obrotu?

Towary wprowadzane na polski rynek muszą spełniać szereg wymogów, w tym tych określonych przez przepisy Unii Europejskiej. Dopuszczenie do obrotu towarów sprowadzonych z Chin wymaga przejścia często skomplikowanej procedury celnej. Konieczne może okazać się przygotowanie takich dokumentów jak konosament, specyfikacja towarowa, różne deklaracje, licencje itp.

Trzeba więc jasno powiedzieć, że import towarów z Chin, a przynajmniej ten przeprowadzony na nieco większą skalę, wymaga spełnienia licznych przepisów celnych. Warto też zauważyć, że Ministerstwo Finansów coraz intensywniej pracuje nad uszczelnieniem kontroli towarów sprowadzanych właśnie z Chin.

Dobrym pomysłem może się więc okazać wynajęcie pośrednika, np. firmy transportowej specjalizującej się w rynku chińskim czy też odpowiedniej agencji celnej. W takim przypadku, na podstawie przekazanego upoważnienia może ona zająć się wszystkimi kwestiami formalnymi w imieniu przedsiębiorcy.

Jaka stawka celna obowiązuje przy sprowadzaniu z Chin?

Sprowadzając towary z Chin, trzeba liczyć się z koniecznością opłacenia VAT. W tym przypadku sprawa jest prosta, gdyż jego wysokość wynosi oczywiście 23%. W sprawach ceł sytuacja jest już dużo bardziej skomplikowana i nie można wykluczyć, że będzie podlegać zmianom. Szczególnie biorąc pod uwagę sytuację polityczną, która może doprowadzić do powstania wojny celnej.

Obecnie wysokość ceł jest bardzo różna i waha się od 0% do aż 48%. Wszystko zależy tutaj od tego, jaki rodzaj towaru się sprowadza. Na szczęście można łatwo sprawdzić, jaka wysokość cła obowiązuje w danym przypadku. Służy do tego system ISZTAR on-line, który dostępny jest na stronie Ministerstwa Finansów.

AKTUALNOŚCI

Pozostałe wpisy

newsletter

Otrzymuj oferty VIP jako pierwszy

Podejmuj decyzje i ciesz się najlepszą ceną