Jakie są najczęstsze powody zalegania towaru w magazynie?

Udostępnij:

Magazynowanie jest niezbędnym etapem dystrybucji dóbr – magazyn stanowi bufor, który pozwala zapewnić płynność dostaw do klientów na optymalnym poziomie. Zaleganie w nich towarów prowadzi do licznych problemów – wzrostu kosztów, strat finansowych, spowolnienia lub wstrzymania produkcji. Warto wiedzieć z czego taka sytuacja wynika, jakie są jej przyczyny i jak jej zapobiegać.

Zmian trendów na rynku

Taki scenariusz najczęściej dotyczy marek z branży modowej, a więc produkujących odzież, obuwie, galanterię, akcesoria i inne. Rynek tych produktów ściśle związany jest z sezonami – ubrania letnie kupuje się tuż przed sezonem letnim lub w jego trakcie, analogicznie wygląda sytuacja z ubraniami na sezon jesienno-zimowy. Produkty, które nie sprzedadzą się w ciągu kilku miesięcy trwania sezonu nie cieszą się dużym zainteresowaniem klientów przez pozostałą cześć roku, dlatego zalegają w magazynach. Kolejną kwestią jest zmiana trendów – marki modowe zmieniają swoją ofertę w każdym sezonie, w zależności od panującej mody. To, co było modne w jednym roku nie sprzeda się w kolejnym.

Podaż większa niż popyt

Popyt to zapotrzebowanie na dany produkt, podaż zaś to ilość produktów dostępnych na rynku. W idealnej sytuacji oba te wskaźniki stałyby na równym poziomie. W praktyce podaż przekracza popyt, nieraz w znacznym stopniu. Dlaczego? Ponieważ całkowite wyprzedanie produktu mogłoby oznaczać dla producenta, że popyt nie został zaspokojony – a zatem nie osiągnięto maksymalnego, potencjalnego zysku. Producentom różnego rodzaju dóbr często dużo bardziej opłaca się wygenerować znaczną podaż (szczególnie, że produkcja wielu dóbr jest znacznie tańsza, niż ich cena na rynku detalicznym) i mieć przez to nadwyżki magazynowe, niż stracić ewentualny zysk przez niedobór towaru na rynku. To kolejna z sytuacji, która często zdarza się na rynku odzieżowym.

Starzejąca się technologia

To problem dotyczy m.in. produktów elektronicznych, a wynika z bardzo dynamicznego rozwoju nowoczesnych technologii, które bardzo szybko wypierają z rynku rozwiązania starsze. Sprzęty wytwarzane przy ich użyciu stają się po prostu przestarzałe i mniej efektywne w stosunku do nowości, co prowadzi do spadku zainteresowania nimi ze strony konsumentów i ostatecznie do zalegania na półkach magazynowych.

Zbliżający się termin przydatności do użytku

Dotyczy to produktów o określonej trwałości, a więc przede wszystkim żywności oraz leków, kosmetyków, niektórych produktów chemicznych. Sprzedawcy detaliczni często unikają kupowania produktów, które znajdują się na granicy przeterminowania, gdyż znacznie ogranicza to ich możliwości sprzedaży.

Wady produktu

Bardzo często towar nie sprzedaje się po prostu ze względu na swoją słabą jakość, niespełnianie wymogów konsumentów, wady fabryczne… Przyczyną problemu może być również niedostosowanie produktu do lokalnych wymogów prawnych (np. wykorzystywanie w jego produkcji nieodpowiednich surowców czy technologii) czy nawet nieodpowiedni marketing i brak zainteresowania produktem wśród konsumentów.

Błędy popełniane przy magazynowaniu

Zaleganie towaru w magazynie nie zawsze spowodowane jest jego właściwościami czy niedoskonałościami – niekiedy wina leży w nieodpowiednim funkcjonowaniu magazynu. Prostym przykładem są błędy popełniane przy ewidencji towarów dostarczanych i wydawanych z magazynów, bądź też przenoszenie towarów bez odnotowania tego w systemie magazynu. Takie na pozór proste potknięcia mogą prowadzić do tego, że towar „ginie” w magazynie, a znalezienie go przez długi czas staje się niemożliwe.

Co robić z zalegającym towarem?

Pozbycie się zalegającego w magazynie towaru może być bardzo trudne, a w niektórych sytuacjach wręcz niemożliwe. Firmy prowadzące sprzedaż mogą spróbować sprzedać je przy pomocy różnego rodzaju produktu, np. znacznej przeceny lub dodawania zalegających produktów w charakterze prezentu przy zakupie innego. Innym rozwiązaniem jest zorganizowanie osobnego działu outlet, w którym zalegające towary będą dostępne w regularnej sprzedaży, lecz po obniżonych cenach. Nie zawsze te rozwiązanie są wystarczające. Dlaczego? Powody są dwa:

  • długi czas sprzedaży – im dłużej towar zalega w magazynie, tym większe generuje koszty. Aby promocja mogła temu zapobiec powinna umożliwić sprzedanie towaru w jak najkrótszym czasie;
  • dodatkowe koszty – a więc m.in. oddelegowanie zespołu pracowników, którzy będą obsługiwać outlet lub zajmą się marketingiem.

Dużo lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z możliwości sprzedaży stoku magazynowego, czyli całości zalegającego w magazynie towaru – to główna usługa w naszej ofercie. Pozwala ona:

  • w błyskawicznym tempie zwolnić przestrzeń magazynową – posiadamy własny transport oraz magazyny, jesteśmy gotowi zabrać zalegające towary od razu po podpisaniu umowy;
  • odblokować produkcję – jeśli produkcja nowych towarów jest niemożliwa ze względu na brak miejsca w magazynie, sprzedanie stoku jest najszybszym sposobem na przywrócenie pełnej wydajności pracy przedsiębiorstwa,
  • odzyskać koszty produkcji – sprzedanie towarów w ramach skupu pozwala odzyskać fundusze włożone w ich produkcję i przeznaczyć je na dalszą działalności firmy oraz jej rozwój.

Podsumowując, sprzedaż stoku to w wielu przypadkach najlepsze rozwiązanie niechcianych nadwyżek.

AKTUALNOŚCI

Pozostałe wpisy

newsletter

Otrzymuj oferty VIP jako pierwszy

Podejmuj decyzje i ciesz się najlepszą ceną