Udostępnij:

Przedsiębiorca, który nie boi się wyzwań, często stawia sobie nowe cele. Import towarów z Unii Europejskiej może wydawać się na pierwszy rzut oka zbyt skomplikowany, a ilość przepisów zbyt duża, jednak po pierwsze, jest to bardzo opłacalne i dochodowe zajęcia, a po drugie po zagłębieniu się w zapisy prawne, okazuje się, że sprawa nie jest tak skomplikowana, jak mogłoby się wydawać. O czym trzeba pamiętać? Jakie przepisy są ważne podczas importu towarów z UE?

Unia Europejska – Swobodny Przepływ Towarów

Jako że w Unii Europejskiej rynek towarów jest jednolity, jest to bardzo korzystne, jeśli dany przedsiębiorca ma w planach biznes jakim jest hurtownia wielobranżowa. Jednolity rynek oznacza, że zniesione zostały takie opłaty jak cło, natomiast obrót towarów może być prowadzony w obrębie wszystkich 28 państw członkowskich, bez względu na miejsce produkcji danego dobra. Nie wszystko jest jednak tak proste. Możliwe są ograniczenia, które dotyczą przede wszystkim tych towarów, które mogą w jakikolwiek sposób wpływać na środowisko przyrodnicze, zdrowie ludzi i zwierząt lub bezpieczeństwo publiczne. Z kolei na wyroby tytoniowe oraz alkoholowe obowiązuje podatek akcyzowy.

Import w Unii Europejskiej – transport lądowy

Na terenie Europy najczęściej produkty importowane podróżują drogą lądową. Taki rodzaj transportu jest optymalny pod względem logistycznym, nie jest drogi, a przede wszystkim jest bardzo prosty. Przekraczanie granic kolejnych państw europejskich nie stanowi większego problemu i nie jest czasochłonne. Transport drogowy umożliwia dwa sposoby na przewiezienie towarów: wynajęcie kuriera oraz zwykłego przewoźnika. Warto zabezpieczyć swoje produkty poprzez odpowiednią paletyzację, ponieważ jest to najlepszy sposób na bezproblemowe przewiezienie dóbr.

Podstawa opodatkowania

Niezwykle ważną kwestią dla każdego właściciela firmy jest podatek, który będzie trzeba zapłacić za importowane produkty. W przypadku importu podstawą opodatkowania jest wartość celna powiększona o należne cło i ewentualny podatek akcyzowy. Należy zatem wcześniej dokładnie sprawdzić wysokość opłaty celnej oraz akcyzowej, ponieważ mogą one zrobić niemałą różnicę w ostatecznej należnej kwocie podatku. Ustawa o podatku VAT reguluje dalsze przepisy, które obowiązują podczas płacenia podatku za importowane do kraju towary na terenie Unii Europejskiej.

AKTUALNOŚCI

Pozostałe wpisy

newsletter

Otrzymuj oferty VIP jako pierwszy

Podejmuj decyzje i ciesz się najlepszą ceną